Cestopis aneb z cesty do Finska II

Autor: bajeluk <bajeluk(at)seznam.cz>, Téma: Různé, Vydáno dne: 22. 10. 2006

V minulém díle jsem skončil s mým neumělým vyprávěním poměrně brzy -- chvíli po tom, co jsme opustili naši matičku Prahu. Tentokrát vás zavezu až do města, ve kterém ztrávím bezmála třičtvrtě roku svého života, totiž do Turku.

Jelikož už od mé cesty uběhlo víc než měsíc a podrobnosti se z mé chabé paměti pomalu vytrácejí, pokusím se to vzít stručnějc.

Studenti, kteří vyjíždějí do Finska na Erasma, se tady nemají vůbec zle. Každému zdejší univerzita přidělí tzv. "tutora". Je to nějaký z místních studentů, který se nabídnul, že pár vyjukaným zahraničním erasmákům pomůže s počátečními zařizovacími záležitostmi. I já jsem jednoho takového dostal. Nejdřív jsem dost tápal, jestli je to kluk nebo holka -- co by sis tipnul ze jména Iivari Lampi? Z anglického mailu v první osobě se to dá poznat hodně špatně... Ale vzhledem k tomu, že studoval/a informatiku, tipnul jsem nakonec správně :)

Asi hodinu před mým odjezdem z Prahy mi došla zajímavá SMSka. Psal mi právě Iivari, že zapomněl vyzvednout klíče od mé koleje. Hmm. To to pěkně začíná, pomyslel sem si. Ale aspoň se zdálo, že ho to celkem hodně vzalo. Doslova cituji: "I'm very very very sorry....".

A tak jsem mu v autobuse, ještě v Čechách za levný peníz, odepsal, že s tím nemám problém, pokud mě sežene nějakou střechu nad hlavou. Evidentně mu spadnul velký kámen ze srdce.

Jak jsem psal, cesta nebyla tak zlá. Kolem půlnoci nám páni řidiči pustili Slavnosti sněženek a krátce po druhé ranní jsme zastavovali v Berlíně, kde mi vystupovala sousedka. Nejdřív mi to bylo trochu líto. Ale, opravdu ne dlouho, protože od té chvíle jsem měl celé dvě sedačky pro sebe! Wow! Paráda!

Takže jsem se i trochu vyspal. Hmm. Trochu. Kolem páté ráno jsme totiž dorazili do Rozstocku, kde silnice končí (kupodivu) a cesta pokračuje trajektem. Jak už to ale na takovýdlech plavidlech bývá, vyhnali nás z autobusu. Odměnou za vyhnání málem na mráz byl aspoň pěkný pohled na ranní přístav nebo umytí hlavy na trajektích záchodech.

Dál cesta pokračovala přes Dánsko, kde jsme stavěli v Kodani. Cestou jsem se dal do řeči s dvěma Slovákama, kteří seděli přes uličku. Taktéž erasmáci, ale jedoucí do Helsinek, takže zase bylo o čem povídat. Další zastávky byly v Malmö, Jönköping (myslim) a Norrköping, všechno ve Švédsku. Asi kolem 19:00 jsme dorazili do Stockholmu. Byla to paráda, právě zapadalo sluníčko, takže první dojem na mě tohle město udělalo rozhodně dobrej.

Nás, co jsme míříli přes moře, zavezli páni řidičové až do přístavu, přímo před terminál společnosti Silja Line, se kterou jsme měli pokračovat trajektem. Moc nás nebylo a hlavně, skoro všichni jsme vypadali na studenty, takže jsme se před pokladnou, kde jsme vyzvedávali jízdenky na trajekt, hezky seznámili. Možná to mohlo být i dřív, než po 23 hodinách v autobuse, ale lepší než nic. Měl jsem tu čest s Martinem, právníkem, Sašou a Alenou, taktéž PF UK, a Petrou s Aničkou, chemičkama z VUT. Všichni jsme jeli na Erasma do Turku :) Další neméně zajímavé osoby byla Vlasta s Janou, dvě holky, které byly na Erasmu v Oulu loni a teď se tam vraceli na září a kus října -- jenom tak, pozdravit kamarády a hezky si užít finský podzim. Inu, proč ne? Z těch jsme hezky vysáli cenné informace o finském studentském životě a ještě nás pozvali na výlet do Laponska, kam se chystali koncem září.

Cestu trajektem jsme si užili náramě. Tedy, až na úvodní přesun do naší kajuty -- přeci jenom, ona ta loď nějakých 300 m na délku a aspoň 7 pater na výšku má... a když člověk vyrazí na začátku přesně opačným směrem, tak se celkem projde.

Kajuta pro čtyři lidi, kde jsem byl s Martinem, Sašou a Alenou, fakt velká nebyla. Po počáteční krizi, kdy se zdálo, že asi budeme spát každý se svými bágly na palandě, jsme naše majetečky do místnosti o rozměrech cca 2 x 3 x 2 metry, navíc zmešené o záchod a koupelnu v jednom (cca 1 x 1 x 2 m), přeci jenom naskládali.

Vzali jsme své večeře a vyrazili na obhlídku trajektu, který připomínal spíš trojhvězdičkový hotel, samozřejmostí byla diskotéka, sauna (oboje zavřené;) nebo duty free shop. No a taky spousta pařících Finů a Švédů, kteří trajekt používají jako levnou hospodu. I když... ono to s těma cenama zas tak super taky nebylo, zvlášť pro nás, kteří jsme zvyklí na ceny český.

Plánovaný příjezd do Turku byl v 8:00. Součástí jízdenky byla i snídaně v hodnotě 9 euro, na kterou jsme se všichni těšili. Ráno asi v 6:00 zazvonil palubní telefon. Po zvednutí zvonit přestal, ale nikdo se neozýval. Hmm. Proč nás budí tak brzo? Nevšímali jsme si toho a spali dál. To se opakovalo ještě asi třikrát po deseti minutách. No, nakonec jsme se teda před sedmou z postelí vyhrabali a časem se vypravili na snídani. Proč všichni tak spěchaj?! A proč už tady vedle v pokoji uklízí uklízečka?

Ty Finové jsem fakt divný!

"Passagers from 2002 should imediatelly leave the room! ... Passagers from 2002 should imediatelly leave the room!"

Tady už končí všechna legrace! Konečně jsme pochopili, co se stalo: ve Finsku je o hodinu posunutý čas! Bezva! Ze snídaně zbylo jenom bleskové naházení trochy vajíček a šunky na talíř, shltnutí dvou toastů a dvě skleničky džusu. No jo, jsou i horší věci.

Před trajektem už na mě (pravda, trochu nervózně) čekal můj tutor. Iivari je dost správnej kluk, ve čtvrťáku na informatice na University of Turku. Anglicky celkem umí, minimálně slovní zásobu má lepší než já, ale je mu občas trochu blbě rozumět. Vzal mě autem na mou kolej. Bohužel, neměl ty klíče :/ Nu což. Bylo asi 9 hodin ráno, tak jsme zazvonili na zvonek bytu, kde jsem měl bydlet. Nic. Podruhý. Nic. Oknem byla na stole vidět do tří čtvrtin vypitá flaška Absolut vodky. Potřetí. Nic. A přece! Ozvaly se kroky a dveře se líně otevřely.

   "Hi, I'm Iivari and I'm tutor of Lukas. He should live here."
   "Ehh... Oh... Yes... Of course. Come in! ... Where are you from?"
   "I'm from Czech Republic."
   "Hmm...
(dost znuděně) We are also Czechs."

A bylo vymalováno :)

O tom, jak se nám tu spolu bydlí, až zas někdy příště.

Jo, a jestli jste ještě neviděly z cesty pár fotek, tak se můžete mrknout sem.