z jižního severu

Různé

O tom, jak dva dnové v Helsinkách ztráveny byly

Vydáno dne 13. 11. 2006 (2128 přečtení)
Rozhodl jsem se pro změnu přístupu. A to na „brzo a stručně“ namísto „nikdy a dlouze“. Takže tentokrát nečekej žádné romány, ale jen pár slov o výpravě na hokejový turnaj českého národního teamu a následné návštěvě „našeho“ hlavního města.

Je sobota, svátek sv. Martina, 11:00 a spolu s dalšími šesti Čechy a jednou Slovenkou vyrážíme vlakem do Helsinek. Čekají nás tam totiž hned dva hokejové zápasy z Karjala Cupu – Švédsko proti Rusku a Češi proti Finům. O zábavu je postaráno hned ve vlaku. Nesehnali jsme Českou vlajku, tak si je aspoň barvíme na naše obličeje.

Barvení ksichtů

Na první zápas je Hartwall aréna plná s bídou z půlky, za to nás čeká gólově hodně vděčný zápas. Rusové nakonec poráží Švédy 5:4.

O přestávce potkáváme několik dalších Čechů, většinou erasmáků z Helsinek nebo nějakých jiných finských vesnic. A pak to končně začlo.

Během státní hymny

Hlediště se naplnilo téměř celé. Najít nějaké české fanoušky (i ty, které jsem potkali o pauze) je skoro nemožné, takže nakonec odhadujem poměr v hledišti na cca 30:10 000. Nálada je vůči předešlému mači nebe a dudy :) Navíc, přímo před nás se do branky usadil Roman Čechmánek!

Čechmánek zasahuje

Asi tě zajímá, jak jsme nakonec dopadli. Hmm. No, tak bohužel, skoro furt byl někdo od nás na lavičce (ale tý naproti střídačce…), takže chapcům ke konci nějak došel dech a s bídou dali asi 2 minuty před koncem jednoho góla na konečných 1:2. Ale určitě to stálo za to!

Po zápase jsem se vydal vyzkoušet Helsinksou MHD – jel jsem přespat k Marianovi (chalánovi, kterého jsem potkal cestou do Turku).

Ráno pro mě začalo nějak pozdějc než jsem čekal, ale stejně když jsem krátce po deváté opouštěl Marianův přízemní skoroholobyt, zbytek osazenstva ještě tvrdě chrupal.

Cathedral of Helsinki

V Helsinkách jsem prošel kde co, ale stejně mi toho ještě docela dost zbylo. Město to je pěkný, ale budovy jsou jen z poměrně krátkého časového rozmezí: nevzpomínám si na barák, který by vypadal starší než sto, sto dvacet let. Stavby si navíc rozebírají skoro jenom cca dvacátá a sedmdesátá léta. Ale zato pěkně! To, že Finové na architekturu peníze mají, je vidět na první pohled.

Jedna z ulic v centru

Čeho jsem si za ten den stačil všimnout je to, že řidiči MHD zásadně nečekají na ty, co dobíhají tramvaj na poslední chvíli. Což se mi samozřejmě několikrát vymstilo ;)

Typický zástupce architektury 2. půlky 20. stol.

Díky tomu jsem třeba jel domů o hodinu pozdějc, ale to nevadilo – projížďka po centru stála za to! A vůbec to byl skvěle strávený víkend! A protože jsem slíbil, že romány dnes nebudou, už to dneska zapíchnu.

Přesto, úplně končit nemusíš – v galerii najdeš dvě nová alba s fotkama!


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: bajeluk | Počet komentářů: 29009 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
RSS | novinkyRSS
layout by pa3k & bajeluk © 2006
vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému