User Tools

Site Tools


skaut:organizace_vyprav

Organizace výprav

aneb jednoduchá kuchařka pro organizátory výprav z řad Ichthysu, ale i další, jestli jim to poslouží

Zajištění chaty

Nejdříve je potřeba vybrat chatu. K dispozici je seznam chat skautských (většinou Lesů ČR) a křesťanských (většinou fary). Pokud o ně máte zájem, stačí říct.

Při zamlouvání termínu se nezapomeňte zeptat na cenu za noc (já zapomínám pravidelně ;-) ), jak si předáte chatu při příchodu a odchodu, případně jen klíče od ní, co je tam za nádobí a jakým způsobem se bude platit.

Některé chaty jsou už dlouho dopředu plné (např. Hubertka klidně 3/4 roku dopředu), u některých lze občas sehnat volný termín i pár týdnů dopředu (Kristiánov, Bozkov).

Program

Dobře připravený program a celková atmosféra celé výpravy je to, co dětem zůstane a o čem si budou ještě dlouho povídat. Nebo taky ne. Pamatujte, že čas strávený přípravou dopředu se vám velmi dobře na vlastní akci vrátí.

Základní bloky, co je potřeba připravit, jsou:

 • páteční večer
 • sobotní den (například výlet, hra, jiný program nebo jejich kombinace)
 • sobotní večer
 • (případně nedělní dopoledne, pokud se bude vracet odpoledne)

O večerech vychází na vlastní program cca 2 hodiny, na zimních výpravách v sobotu víc, protože je venku brzy tma. V sobotu vstávají malé děti nechutně brzo, proto nemá cenu počítat s budíčkem později než v půl osmé, spíš dřív. Výlety není dobré přeceňovat s délkou, případně trasu naplánovat tak, aby se mohlo vrátit dřív, pokud to bude potřeba.

Jídlo

Tradice se nemají porušovat, takže o páteční jídlo nechť se postarají maminky dětí.

Na snídaně můžete zvolit

 • vločky - ty je nejlepší nakoupit společné spolu se dalšími ingrediencemi (sušené mléko, cukr, rozinky, čokoláda,…; na místě se přidají jablka od dětí). Nesnažte se je vařit, vždy se přípálí, a to už při mírném ohřívání.
 • chleby plus něco na ně
 • buchty od maminek

Sobotní oběd bývá chlebový, stejně tak nedělní kdesi na nádraží při čekání na vlak.

Na sobotní večeři se může rozvinout vaše fantazie, ale dejte pozor, abyste měli přes vaření čas na přípravu dalšího programu. Nebo vaření vhodně někomu předejte :) Také není od věci si zjistit, co je na chatě za nádobí, ne vždy jde všechno udělat. Je vhodné rozhodit suroviny dětem, jednak jste nezávislí na tom, kolik přijede lidí, jednak ušetříte další náklady za výpravu (rodiče bolí míň když dají dětem sáček těstovin a kus sýra než 30 Kč navíc).

Pokud každý vezme 1/2 chleba, vydá to na 2 jídla a poveze se dost domů, 3 jídla by mohly vyjít, ale to už není jisté ;) Na druhou stranu: výpravu, kdy by se chleba nedostávalo, pamatuju naposledy cca před 10 lety.

Nezpomeňte ale ani na společné jídlo, které se dětem rozdat v podstatě nedá, zvláště pak čaj, cukr a případně citrón.

Doprava

Spoje najdete na http://jizdnirady.idnes.cz. Vyhýbejte se autobusům, pokud nepojede na výpravu jen pár lidí. Na velké výpravy (mikulášská) by mohlo stát za úvahu dát dopředu ČD vědět, že pojede 40 lidí navíc, aby páni strojvůdci přidali další vagón.

Mše

V neděli jdeme společně na mši. Jejich více či méně aktuální přehled v litoměřické diecézi najdete tady: http://www.biskupstvi-ltm.cz/mse.htm, v libereckém vikariátu pak tady: http://bohosluzby.rkc-lbc.cz. Danou mši si ještě ověřte u daného faráře předem telefonem, může být nějaký svátek nebo pouť a mše být nemusí. Kontakty na ně jsou také na stránkách litoměřické diecéze, případně tady. Je téměř pravidlem, že je potřeba v neděli vstávat nechutně brzy, ale podstupte to: pokud se na mši nejde na výpravě, nejdou pak děti vůbec.

V neděli ráno počítejte na sbalení a úklid chaty od budíčku cca 1,5 hodiny. Mladší je dobré poslat napřed už třeba po 1 hodině (resp. až se sbalí a nasnídají), někdo by naopak měl vstát cca 30-45 minut před budíčkem a roztopit kamna a začít vařit čaj.

Vydání základních informací

Jsou stále stejné, upravte akorát odjezdy a příjezdy, jídlo a případně speciální potřeby na program. Tady je námět:

S sebou: spacák, karimatku (ta většinou není potřeba pro všechny, jindy je to prostěradlo), přezůvky, dobré oblečení a boty, pláštěnku/deštník, uzlovačku, zavírací nůž, lžíci, zápisník a tužku, kartáček a pasta na zuby, peníze (přesně kolik, viz zvláštní sekce)

V zimě: návleky proti sněhu do bot, čepici, dvoje rukavice

Na mikulášskou: dárky pro kamarády, cukroví

Pokud není na chatě el. proud: svíčku

Jídlo: večeři na pátek, láhev s pitím (nejvíc 1 l), 1/4–1/2 chleba, mazadla, buchty na snídani, vzpruhy, trochu ovoce/zeleniny Do n-tice/družiny: nedělitelné potraviny typu těstoviny, sýr, vločky,…

Na výpravu s malými je vhodné přidat zmínku, že všechny věci je potřeba mít v jednom zavazadle.

Peníze

Napřed je potřeba udělat rozvahu, kolik asi výprava bude každého stát. Základní náklady jsou:

 • chata: sazba za noc: většinou na chatě strávíme 2 noci, takže “krát 2”
 • vlak: Idos vám přesně napíše, kolik km vlakem pojedete. Od toho se odvíjí cena jízdenky. V současné chvíli (listopad 2008) jsou ceníky na stránce ČD, nás se zpravidla týká sleva pro skupiny. První dva platí 75 % obyčejného jízdného, dalších až 28 lidí pak 50 % obyč. jízdného (to se před časem změnilo, bývalo to dva za zákaznické a až 15 zákaznické poloviční).
 • společné jídlo a potřeby na program: tady poprvé je potřeba odhadnout, kolik lidí pojede a tím počtem náklady vydělit. Odhad je ale často velká magie. Velmi hrubý odhad je tak 60-70 % možných lidí. Na lyže to bývá podstatně méně, na mikulášskou více…
 • dejte si radši 5-10 Kč na člověka rezervu

Z toho byste měli dostat, kolik potřebujete od každého účastníka vybrat. Jako výborná pomůcka vám může posloužit O'Blackova tabulka kalkulace výpravy, která je ke stažení na webu Ichthysu v sekci Ke stažení.

Schovávejte si všechny účtenky za věci, co jste platili. Pokud po vás budou chtít adresu, na koho účet napsat (typicky při placení za chatu), napište jim oficiální adresu z našich stránek. V listopadu 2008 platí

JUNÁK – svaz skautů a skautek ČR, středisko "Šurean" Liberec
Sladovnická 172, 463 11 Liberec 30
IČO: 46749420

Můžete vynechat buď adresu nebo IČO, případně (když není místo) vypustit “– svaz skautů a skautek ČR”. V každém případě tam ale musí být “JUNÁK”, “stř. Šurean Liberec” a adresa nebo IČO. Rozhodně nepište účty na svoje jméno!

(1) Seznam účastníků, (2) kolik kdo platil a (3) účtenky s případnými (4) zbylými penězi odevzdejte Kulichovi. Pokud by se vám nějakým nedopatřením stalo, že s penězi nevyjdete, svět se úplně od základů nezboří. Na výpravě to zaplaťte ze svého a pak řekněte Kulichovi, tam vám manko vrátí.

Co vzít s sebou (jako vedoucí)

Klíčové věci:

 • mapu okolí
 • lékárničku (aspoň 2 obvazy, obinadlo, bezpolštářk. náplast, paralen, ibuprofen, endiaron)
 • klíče od chaty (pokud nepřijede obsluha)
 • hodinky

Další věci:

 • sirup (když není čas dělat čaj, dost se hodí)
 • tesco-tašky nebo podobné igelity na odpadky
 • další peněženku na společné peníze, ze zkušenosti je lepší, když si společné peníze nesmícháte s osobními
 • kytaru a zpěvníky
 • na mikulášskou:
  • noviny (na hru s mlácením po hlavě)
  • fousy, mitru, ornát, albu,…
 • náhradní rukavice pro děti (v zimě, pochopitelně)
skaut/organizace_vyprav.txt · Last modified: 2009/03/05 20:28 by bajeluk