2011-04-15 17:01

LibreOffice build on Windows with ccache for MSVC

I have just revived my 4 years old hack that adds MSVC support to ccache. The use case is a bit limited - you have to use it from inside cygwin; but that is exactly what LibreOffice needs :-) So I have updated LibreOffice's configure.in to be able to handle it well - so far in the libreoffice-3-4 branch, but it will get to master the next time we merge the branch there.

How to use it? Download the ccache.exe binary, put it to eg. your ~/bin (or somewhere else in your PATH), setup the CC and CXX environment variables, and compile as you are used to (./autogen.sh, make, ...), like:

CC="ccache C:/PROGRA~1/MICROS~1.0/VC/bin/cl.exe"
CXX="ccache C:/PROGRA~1/MICROS~1.0/VC/bin/cl.exe"
./autogen.sh
make

And yes, it would be great to do the ccache support as simple as a --enable-ccache configure option - but I did not find time to fine tune it on the other platforms, so I'll go for that only when I find there is a demand for that - drop me a mail ;-)

If you want to have a look at the ccache's statistics, run ccache -s. I've done no measurement how much time it saves overall - if are able to do any, please mail me your results too.


Posted by kendy | Permalink | Categories: LibreOffice

2011-04-01 16:55

LibreOffice: Zapojte se!

[This blog entry is in Czech, a summary of my talk I had at the openSUSE 11.4 Release Party in Prague.]

Toto je asi první zápis, který píšu česky. A pokud není první, tak ten předchozí jsem musel napsat tak dávno, že si to už ani nepamatuji. Chci se s vámi totiž podělit o své (česky psané) slidy z openSUSE 11.4 Release Party, která byla minulý pátek v hackerspace Brmlab. Bylo nás tam hodně, přitom však tak akorát, abychom se neudusili; však si prohlédněte fotky v Pavlově blogu.

Mluvil jsem o tom, jak se zapojit do LibreOffice (pdf) jako přispěvatel. A šance je jak pro programátory, tak pro překladatele, nebo autory dokumentace, či webových stránek. Nejdůležitější je najít si, co vás baví, a začít. Programátorských úkolů je spousta, vybere si každý. A pokud se jedná o překlady, pošlete mi mail, povím více.

Abych nezapomněl, pro studenty je šance vydělat si přes léto pěkných pár peněz v rámci Google Summer of Code pro LibreOffice. Tak neváhejte, máte ještě týden na to, abyste se zaregistrovali! :-)


Posted by kendy | Permalink | Categories: LibreOffice