qitek's icon Jiří Kvita English

Já a hotel Hilton :)

aneb Netradiční studentská brigáda!

Tak už se stalo, že jsem získal brigádu jako ostraha v hotelu Hilton Prague:) A to zcela náhodou, přes studentskou agenturu. Do telefonu upřesnili požadavky (žádný piercing ani dlouhé vlasy, oblek). Až na oblek jsem vše splňoval, a ten jsem si půjčil od kamaráda (Jelwáku, díky!). V neděli za námi do Prahy přijel Ondra, hráli jsme do dvou ráno na schodech, a v šest ráno 16.6. 2003 jsem už vstával, abych mohl být v sedm před Hiltonem. Posily v podobě brigádníků byly potřeba, neboť se zde konala Evropská konference o daních pořádaná auditorskou firmou KPMG.

Pán od ostrahy nám vysvětlil, že se nemáme na lidi mračit a při podezřelém pohybu je praštit a za nohy odvléct, nýbrž se usmívat, být nápomocen (dorozumívací jazyk Angličtina), a všímat si lidí, kteří se něčím budou odlišovat (nebudou v obleku, batoh na zádech apod.). Dostali jsme odznáček a zlatou cedulku s nápisem Security, vysílačku, na plánku patek 00, 01, 02 a 08 jsme si vysvětlili, kde se bude pohybovat, rozdělili jsme si jména alfa 1 až alfa 8 a vyrazili jsme na místa. Já jsem byl alfa 4 a dostal umístěnku na patro 01. Podél chodby byly dveře do salónku, kde později probíhaly business meetingy, místnosti měly názvy jako London, Budapest, Istanbul, Amsterdam, Barcelona..., a mezi zastoupenými firmami byly například Shell, Canon, AT&T apod.

Na jednom konci chodby byl kumbálek pro roznášení kávy a občerstvení, na druhém konci pak recepce Business centra Hiltonu, kde seděly slečny, vyřizovaly telefony, požadavky hostů (tam video, jinde opravit telefonní linku), poradit, kde co je. Ptaly se mne, zda je dneska budu hlídat, načež jsem odvětil, že spíše ony mne, neb jsem zde poprvé. Vedoucí byl jistý Uwe, a kolem také pobíhal menší vousatý chlapík, opět cizinec, na vše se pozorně díval, ale ne nepřátelsky, spíš mu šlo o to, aby vše běželo jak na drátku. Nejvíce se však naběhaly holky od kuchyně a ty, co se staraly o občerstvení (banquet office), pořád pobíhaly s vysílačkami, dodávaly na různá místa chlebíčky a volné místnosti s mladými kluky-číšníky zase uklízeli. Já jsem se s kolegou procházel po chodbě a přepážky, usmíval se na lidi, říkal Good morning, ukazoval, kde je kancelář KPMG, kde zase záchody, výtahy...Docela mne to bavilo, potkával jsem zajímavé lidi, posílal je do jejich salónků, kde pak sledovali PowerPoint prezentace a pili Matonku. Obchodníci si tiskli ruce a zdravili se, volali z mobilů (poslední modely:), četli si Herald Tribune...


"Oh - Hi, Jack, how are you doing?"
"Greate, Mark, and you?"
"I'm fine, thanks. Where are you staying now -- London or New York?"

mobil: "Hi. I'm in Prague. Where are you? You are not coming?"

Na našem patře se jich pohybovalo okolo pohybovalo okolo padesáti, horší to bylo pod námi, kde byly přednáškové sály až pro 1500 lidí a celkem jich tam bylo asi 600. Bylo třeba se pohybovat na správných místech, abychom měli přehled o všech křižovatkách, a také aby na nás viděl hotelový detektiv, jenž sledoval kamery. Typická konverzace vyílačkou probíhala následovně:
"Alfa 4 pro Alfu."
"Alfa příjem."
"Alfa 3 si jde odskočit, chvíli budu sám na meetingu u křižovatky."
"Alfa rozumím." I když ke konci už kolegové hlásili, kde přešla nějaká holka, že necítí nohy a kdy už budeme končit. Jak malí kluci:)

Postupně jsem se dal do řeči s jedním Belgičanem jménem Vincent z Bruselu, který byl jedním z organizátorů ze strany KPMG. Dokonce si ode mne nechal poradit, kde v Praze něco nakoupit pro svého synovce. Na metro ale netrefil, z Prahy znal jenom Pražský hrad a nějakou hospodu. Francouz Etienne se stal obětí mých pokusů o chabou francouzštinu, ale byl fajn a celkem se mu dalo rozumět. Česká vína mu chutnala. Jedna Angličanka se divila, že si Vincent pískal písničku "What shall we do with the drunken sailor", když jde o anglickou píseň. Tak jsem jí hned řekl, že ji známe taky, dokonce i s českým textem, a Vincent na její údiv řekl, že jsme přece kulturní národy:) V úterý Vincent, vysoký mladík s černými lehce natuženými vlasy volal s pomocí hands free ze své nokie a v každé ruce držel cigaretu a vypadal celkem vytíženě a pracovně, klid měl vždy až trochu odpoledne. Často jsem si s nimi povídal, až si hosté mysleli, že patřím k organizátorům za KPMG:)

Mezi spoustou postav vynikal jeden mladý Američan z KPMG N.Y., ostříhán tak, že skoro neměl vlasy, chodil sebevědomě s velkými rameny a postava napovídala, že rád ochutná dobré jídlo. Ovšem byly zde i ženy, například Britka Maureen Brown, která stála u stánku s nápisem "Interpreter". Tak jsem se z nudy zeptal, kolik umí jazyků, a dozvěděl se, že nejde o překlad v tomto smyslu, nýbrž o nějakou operaci na daních...

Jednoho pána jsem si na vizitce přečetl "Stanford", i zeptal jsem se, zda je z oné univerzity. No, a nebyl, neb ve skutečnosti tam stálo "Stamford" a šlo nějakou firmu. Ale nebyli tam jenom anglicky mluvící účastníci, také spousta Japonců, naši zástupci z PPF a České spořitelny, Němci, Chorvati, Holanďané, Poláci...Byl zde nějaký workshop o plánování daní, pouštěli k němu video, kde úspěšně vypadající chlapíci v kravatách popisovali, jak jim program pomohl. Konala se přednáška o Intercultural differences, prezentace firem, a všechno byl prostě vroucí kotel lidí v oblecích, kravatě, tmavých botách a s drahými hodinkami a mobily:)

U přepážky Business centra si mohli účastníci nechat poslat třeba fax, a to za 75Kč na jednu stránku. Je libo si něco vytisknout z vašeho notebooku? Beze všeho, 30Kč za černobílou stránku a 50Kč za barevnou. Kopie 10Kč, nad 500Ks za 8. Nejlepší to však bylo s internetem, kam jste se mohli mrknout za 400Kč na 1/2 hodiny...Nikdo ale ani nemrkl okem, až na jednoho pána, jenž potřeboval odfaxovat 5 stránek.

Druhý den jsem se naštěstí pohyboval trochu i na nižším patře, a mohl sem tam nakouknout do přednáškových sálů, a také jsme se dostali na patro 02, kde je restaurace a hosté obědvali v takzvaném Ballroomu, místnosti pro plesy. Kliky, odpadkové koše a kohoutky na toaletách zde měly zlatou povrchovou úpravu, polévka pod 190,-Kč nešla a hlavní jídlo stálo okolo 350,-Kč. Zato jste měli výhled do vnitřního prostoru Hiltonu. Ten z venčí vypadá jako krychle, ale uvnitř je centrální dutina, takže obytná část se nacházela na půdorysu mezi dvěma soustřednými čtverci. Dutina je nahoře zakryta skleněnou pyramidou a od stropu do prostoru visela nějaká abstraktní plastika z asi 8m dlouhých tyčí. Dole byla restaurace, kavárna, boutique, optika...Po jedné z vnitřních stěn jezdily dva výtahy ve tvaru jakéhosi démantu (jehlancovitá spodní i dolní část) a cestující z nich měli výhled na celý vnitřní prostor Hiltonu.

Na oběd jsme si za 22Kč odkoupili stravenky a vyrazili postupně do zaměstnanecké jídelny. Stravenka zahrnovala polévku, několik druhů moučníků (kolik si kdo nabere), hlavní jídlo, výběr z mnoha salátů (jednou jsem si dokonce dal krevety), káva a čaj. Hlavní však bylo, že jsem si při obědě mohl sednou! Jinak jsme (ještě kromě toalet) stáli 10h denně na nohou a sledovali účastníky, kterak si dávají sandwiche a sladkosti zapíjejí kávou...

Když jsem třídenní brigádu končil, skoro mi to až bylo líto (ale bolavé nohy mne v názorech jasně usměrnily:). Byla to velmi zajímavá zkušenost, poznat prostředí velkého hotelu, jeho lesk i pozlátka, práci zaměstnanců v zákulisí, hosty z vysokých obchodních kruhů, imprese z ekonomického fóra.

Odkazy:
Hilton.com
Hilton Prague (pdf), Pobrezni 1, Prague, CZ 186 00, Tel: 420--224841111 Fax: 420--224842378 :)

...Right in the Heart of Europe in one of the Europe's most romantic and vibrant cities discerning travellers can find Hilton Prague conveniently located on the right bank of the Vltava river within walking distance from historical sights, local attractions, shops and a lively night scene. It features 788 rooms in three categories - Standard, Business and Executive - everyone's needs are catered. Bedrooms can have an outside view with the possibility to look at the Prague Castle or an inside view facing the atrium with daylight through its transparent roof. The hotel has a comprehensive Conference Centre with 27 meeting rooms including a divisable Congress Hall that can accommodate meetings up to 1500 delegates and a brand-new Hilton Grand Ballroom for up to 650 guests. 16 meeting rooms adhere to the Hilton Meetings standards ideal for meetings up to 50 people. They are equipped with the latest hi-tech equipment and offer a unique "Welcome Back Guarantee". All meeting rooms are serviced by Business Centre with an Internet Room. Hilton Prague has 3 restaurants (Cafe Bistro open 24 hours) and a Lobby Bar, and a wide selection of shops. It offers both garage and valet parking facilities. For leisure and relaxation the Hilton Prague has just opened a total renovated Cybex Health Club & Spa, the largest in town, offering a swimming pool, dry and wet sauna, 2 solariums, gym (strength and cardiovascular machines), aerobic room, private training room, spinning room, squash court, health bar, treatment room and beauty salon.